اخبار

ترویج آموزه های فرهنگی و اخلاقی شاهنامه در بین جوانان از الزامات برنامه های فرهنگی است

ترویج آموزه های فرهنگی و اخلاقی شاهنامه در بین جوانان از الزامات برنامه های  فرهنگی است
رِیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دورود در مراسم آیین ماهانه شاهنامه خوانی که روز گذشته در فرهنگسرای مهر برگزار شد بر لزوم ترویج آموزه های فرهنگی و اخلاقی شاهنامه در بین جوانان و نوجوانان تاکید نمود

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دورود ، بهروز توحیدیان در این مراسم ضمن بیان ارزشها و مفاهیم اخلاقی و انسانی شاهنامه فردوسی افزود : امروزه شاهد هستم که جوانان این مرز و بوم از اساطیر و چهر ه های هنری کشورهای دیگر که در قالب فیلم و انیمیشن عرضه می گردد الگو برداری می نمایند و از اسطوره ها و مبانی اخلاقی متون کهن و تمدن اصیل ایرانی خصوصا شاهنامه حکیم فردوسی غافل گشته اند .

وی تصریح کرد : نباید از این موضوع  به سادگی عبور نماییم چرا که بخش اعظمی از این فیلمها و اثار هنری  آنان برگرفته از متون غنی ایرانیان است که با الهام گرفتن از  گنجینه  ادبی  سرزمین ما نسبت به تولید آثار هنری   خویش  تلاش نموده اند .

رِیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دورود  با اشاره  به  سریالها و فیلمهای کشورهای  شرقی و غربی که بعضا مورد توجه خانواده ها و جوانان قرار گرفته اند اظهار داشت : باید در این زمینه با تلاش و همدلی و هم افزایی اصحاب فرهنگ و هنر و مسئولین در راه اعتلای فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی و شناسایی آموزه های اخلاقی و ارزشمندی که در حال فراموشی هستند گامهای مهم و اساسی برداشته شود .

توحیدیان حضور کودکان و نوجوانان در آیین ماهانه شاهنامه خوانی را اقدامی ارزشمند و مثبت ارزیابی کرد و خاطر نشان کرد : امیدواریم  بتوانیم در این مورد اقدامات اساسی را در راستای ترویج مسائل فرهنگی  و هنری از قبیل  آموزه های قرآنی و مذهبی  ، کتاب و کتابخوانی ، تولید آثار ارزشمند هنری در قالب نمایش ، فیلم ، هنرهای تجسمی  و ...  با درونمایه های ایرانی و اسلامی را عملیاتی نماییم ، که این امر محقق نمی گردد مگر با اتحاد ، همدلی ، تلاش مضاعف   بین متولیان فرهنگی ،  هنرمندان  و صاحبان اندیشه .

بنا براین گزارش در آیین ماهانه شاهنامه خوانی و نقالی دورود  که همه ماه به طور مستمر برگزار می گردد ، علاوه بر هنرنمایی پیشکسوتان عرصه شاهنامه ،  کودکان و نوجوانان دورودی نیز  به نوبت اشعار شاهنامه را قرائت و تصویر سازی کردند .

۳۰ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۲۱
ارشاد دورود |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید