اخبار

شهرستان دورود چگونه بین 20 شهر خلاق کشور در حوزه نمایش قرار گرفت

شهرستان  دورود چگونه  بین 20 شهر خلاق کشور در حوزه نمایش قرار گرفت
جمشید صالح نیا پیشکوت نمایش و مسئول امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دورود قابلیتهای نمایشی این شهر را علی رغم کمبود زیر ساختها و کمبود فاکتورهای سخت افزاری مثبت ارزیابی نمود و افزود : حضور این شهرستان دربین 20 شهر خلاق کشور در حوزه هنرهای نمایشی مبین فعالیت خلاقانه و پتانسیل بالای هنرمندان در این شهر است

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دورود ، وی افزود : مردمان این شهر علاقمند به تئاتر و هنرهای نمایشی هستند به طوری که در هر رخداد و رویداد نمایشی همواره حضوری پررنگ و خود جوش دارند ، این فاکتور انگیزه هنرمندان را جهت تولید آثار نمایشی  افزایش داده و این قشر تاثیر گذار  در بدترین شرایط به لحاظ کمبود سالن استاندارد نمایشی و دیگر امکانات دست به کارهای بزرگی زده اند حضور در  چندین دوره جشنواره های  بین المللی تئاتر فجر و سایر جشنواره های منطفه ای و کشوری و کسب عناوین متعدد از اینگونه رخدادهای فرهنگی و هنری موید این ادعاست.

صالح نیا تصریح کرد : در شهرستان دورود 5 گروه فعال نمایشی دارای پروانه نمایشی    و بیش از 200 نفر هنرمند  فعال که اکثرا تحصیل کرده  نمایش می باشند   به نحوی مستمر و پویا در حال فعالیت می باشند . که این آمار نسبت به جمعیت 200 هزار نفری شهرستان دورود آماری مثبت و مورد قبول محسوب می گردد .

وی با اشاره به اینکه در دوره های مختلف و سایر مناطق کشور نسبت به هنر نقالی و شاهنامه خوانی نگاه و برخوردهای متفاوتی ارائه میگردد و به نوعی این هنر مهجور و مظلوم باقی مانده است اظهار کرد : شهرستان دورود یکی از معدود نقاط کشور است که همه ماهه آیین و مراسم نقالی و شاهنامه خوانی در آن برگزار می گردد و تحسین  صاحب نظران این حوزه از جمله دکتر کزازی  و ... را برانگیخته است . مراسمی که بیش از هجده سال به طور مستمر در این شهر جریان دارد و مباحث و درونمایه اخلاقی و انسانی این گنجینه بزرگ پاسداشته می گردد.

مسئول امور هنری شهرستان دورود بیان داشت : متاسفانه هنرمندان دورود با دو مشکل اساسی و مهم روبرو هستند اول : کمبود فضاهای نمایشی  و سالن نمایش که امیدواریم با توجه به علاقمندی مردم این دیار مسئولین در راه اندازی و تجهیز  تنها سالن  نیمه ساخت آمفی تئاتر این شهر اهتمام ورزند و دوم اینکه : تحصلیکرده های حوزه نمایش به دلیل مشکل اولیه که نبودن امکانات و بستر فعالیتهای نمایشی است ،  به مرکز و سایر شهرهای بزرگ مهاجرت میکنند که اگر زیر ساختها مهیا و فراهم گردد شاهد هجرت بی رویه قشر تحصلیکرده نخواهیم بود .

پیشکوت نمایش دورود اضافه کرد :  در طرح شهرهای خلاق  در حوزه های فرهنگی و هنری  ، ۱۷ شهر در حوزه موضوعی موسیقی، ۲۷ شهر در حوزه موضوعی ادبیات، ۱۸  شهر در حوزه موضوعی صنایع‌دستی و سنتی، ۳  شهر در حوزه موضوعی چاپ و بسته‌بندی، ۸ شهر در حوزه موضوعی مد و لباس، ۱۰ شهر در حوزه موضوعی سینما، ۲۲ شهر در حوزه موضوعی هنرهای تجسمی، ۴ شهر در حوزه موضوعی رسانه و مطبوعات و ۲۰ شهر در حوزه موضوعی هنرهای نمایشی به مرحله نهایی طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر راه یافتند ، که شهرستان  دورود از استان لرستان  در حوزه های موضوعی موسیقی، ادبیات و "هنرهای نمایشی"  در بین ۱۲۹ شهر برتر کشور در این طرح پذیرفته شده است .

وی در پایان خاطر نشان کرد : ساماندهی و رفع مشکلات هنرمندان نمایش شهرستان دورود نیازمند  برنامه زمانبندی  و مناسب و کار آمد است که باید از سوی مسئولین توجه ویژه به آن داشت و راهکارهایی مناسب جهت توانمند سازی و کشف خلاقیتهای هنری خصوصا هنرهای نمایشی ارائه گردد . و اگر این اتفاق صورت پذیرد از این شهر خلاق بیشتر و بهتر خواهیم دیدو خواهیم شنید .

۲۲ شهریور ۱۳۹۹ ۱۳:۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید