اخبار

داشتن کارت حرفه ای خبرنگاری برای علاقمندان به حرفه خبرنگاری یک ضرورت و الزام قانونیست

داشتن کارت حرفه ای خبرنگاری  برای علاقمندان به حرفه خبرنگاری یک ضرورت و الزام قانونیست
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دورود گفت : از فعالیت خبر نگاران فاقد کارت حرفه ای خبر نگاری جلوگیر می گردد

به گزارش روابط عمومی اداره  فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دورود سید موسی موسوی رییس این اداره بیان داشت :  بر اساس  دستورالعمل صدور کارت حرفه خبرنگاری اداره‌کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی، سایت www.e-rasaneh.ir   است  که از این به بعد برای صدور کارت حرفه‌ای خبرنگاری معرفی شده است.

وی، ضمن اینکه  از خبرنگاران متقاضی کارت حرفه‌ای تقاضا کرد  به سامانه جامع رسانه‌های کشور مراجعه کنند، افزود: با توجه به تدوین دستور العمل در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۳  صدور کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری( خبرنگاری) ، متقاضیان تسهیلات خبرنگاری می‌توانند، ضمن بارگذاری سوابق و آثار خود در سامانه جامع رسانه‌های کشور، درخواست خود را پیگیری کنند.

موسوی ،  به ویژگی‌های نرم افزار جدید، که به جای سایت سمان فعال شده اشاره کرد و گفت: سهولت بارگذاری، تعاریف دقیق‌تر حرفه‌ای، فرایند ارزیابی توسط شورای غیردولتی و همچنین سرعت و دقت در بررسی آثار خبرنگاران سراسر کشور و انطباق کامل با دستورالعمل صدور کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری  از جمله این امکانات است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  داشتن مدرک تحصیلی لیسانس و دارا بودن 10 سال تجربه مفید و تایید شده فعالیت خبر نگاری را از اصلی ترین فاکتورهای ثبت نام جهت دریافت این کارت عنوان نمود  و ابراز کرد: مطابق نرم افزار جدید، لازم نیست خبرنگاران آثار خود را به صورت ماهانه به روزرسانی کنند، بلکه لازم است فقط یکبار مدارک مورد نیاز برای ارزشیابی در کمیته مربوط را بارگذاری کنند.

وی  تصریح  کرد: کلیه متقاضیان جدید و همچنین کسانی که تاکنون در سایت سمان، پرونده داشته‌اند در صورت تمایل به عضویت در بانک اطلاعاتی خبرنگاران کشور و استفاده از تسهیلات آن لازم است حساب کاربری جدید در سامانه جامع رسانه‌های کشور (e-rasaneh.ir)  تشکیل دهند.

موسوی  با بیان اینکه اطلاع از نحوه عضویت در بخش «خبرنگاران» این سامانه قابل مشاهده است،  در توضیح کارکرد کارت خبرنگاری، با اشاره به اینکه صدور کارت به مفهوم تمیز دادن خبرنگاران واقعی است، گفت: این کارت به منزله محدود کردن خبرنگاران رسانه‌ها به دولت نیست و به معنای صدور کارت حرفه‌ای است که قطعاً می‌تواند به عنوان همترازی برای خبرنگاران در کل کشور کارکرد داشته باشد.

ایشان در  ادامه  اظهار نمود : مجموعه‌ای از امکانات از سوی مؤسسات و دستگاه‌ها وجود دارد که نیاز است به واسطه شناسایی، این موارد را به سوی خبرنگاران واقعی هدایت کرد از این رو، برای هویت بخشی مقرر گردیده  این کار صورت پذیرد .

وی در پایان با اعلام اینکه اداره فرهنگ‌ و‌ارشاد اسلامی شهرستان دورود ، باید دفتر همه خبرنگاران باشد و به دنبال رفع تک به تک مشکلات خبرنگاران برآید،  گفت:  این کارت دست کم  باعث  شناخته شدن خبرنگاران در  حوزه‌های مختلف  رسانه ها خواهد شد و از سوء استفاده برخی افراد فرصت طلب که هیچگونه فعالیتی در حوزه رسانه ندارند و همواره  با انتشار اخبار کذب در فضای مجازی با عنوان خبرنگار مدعی و مزاحم دستگاه های اجرایی  هستند یک ضرورت است ،  تا یاری‌رسانی به این بخش تسهیل شود.

۱ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۰۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید