شهرستان دورود

شهرستان دورود
شهرستان دورود شهرستانی است در شرق استان لرستان و مرکز آن شهر دورود است. مساحت شهرستان دورود ۱۳۲۶ کیلومتر مربع است که ۷/۴٪ خاک لرستان را شامل می*شود. این شهرستان از شمال به شهرستان بروجرد و شهرستان سربند، از شرق به شهرستان ازنا، از جنوب به شهرستان الیگودرز و از غرب به شهرستان خرم آباد محدود است. آب و هوای معتدل کوهستانی دارد ومتوسط بارش سالانه آن ۶۷۰ میلی متر است. شهرستان دورود بر خلاف دیگر شهرستانهای استان لرستان از قدمت تاریخی بسیار کمی برخوردار است .
قدمت تاریخی این شهر به حدود 130 سال می*رسد. بدلیل موقعیت جغرافیایی شهر دورود می*توانیم این شهر را جدا کننده دو تیره بختیاری و لرستانی نامید. قسمت جنوبی و جنوب شرقی رودخانه*های مذکور بختیاری و قسمتهای شمالی و شمالغربی رود خانه لرستانی هستند. این شهرستان تا سال ۱۳۶۸ بخشی از شهرستانهای بروجرد و الیگودرز بود قسمت سیلاخور جزو بروجرد و قسمت مرکزی و شرقی جزو الیگودرز . مردمانش با لهجه*های مختلفی صحبت می*کنند که مهم ترین آنها زبان بختیاری، لری و گویش سیلاخوری یا دهاتینی است.

این عکس کوچک شده است برای مشاهده ی سایز اصلی کلیک کنید
این تصویر کوچکتر شده است. برای مشاهده با سایز اصلی روی این نوار کلیک کنید. سایز تصویر اصلی 800x512 و حجم آن 29KB می باشد .


شهرستان دورود در دامنه رشته کوه زاگرس و در نزدیکی اشترانکوه قرار گرفته است. دو سر شاخه رود دز یکی از شمال و یکی از شرق در دورود به هم می*پیوندند و با نام رود سزار سرچشمه اصلی رود دز می*شوند.بخش ها و دهستانها
شهرستان دورود شامل دو بخش مرکزی و سیلاخور است و ۱۴۶ روستای دارای سکنه دارد. جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۴ بالغ بر 150هزار نفر گزارش شده است. مرکز آن شهر دورود است و چالانچولان شهر دیگر آن است.

بخش مرکزی شهرستان دورود
دهستان دورود
دهستان ژان
دهستان حشمت*آباد
بخش سیلاخور
دهستان چالانچولان
دهستان سیلاخور
جاذبه*های طبیعی شهرستان دورود
دورود جاذبه*های طبیعی و گردشگری فراوانی از قبیل کوه، جنگل، رودخانه، دریاچه، دشت، آبشار، سراب، دره و حیات وحش دست نخورده دارد. برخی از گردشگاههای طبیعی شهرستان دورود عبارت*اند از:

۱- دریاچه گهر:دریاچه گَهَر یکی از مرتفع ترین دریاچه*های ایران است. این دریاچه در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر دورود(بین دورود و زز و ماهرو الیگودرز) قرار گرفته است. . گهر بزرگ با مساحت یکصد هکتار و عمق دریاچه بین ۲ تا ۲۸ متر و پهنای آن بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر و درازای آن ۱۵۰۰ متر است. در ماه*های سرد سال، سطح دریاچه یخ می*زند. همه ساله گردشگرهای زیادی را از سراسر ایران به خود جذب می*کند.پس از عبور از گهر بزرگ و ورود به بخش زز و ماهرو الیگودرز با کمی پیاده روی به گهر کوچک می رسیم

۲- اشترانکوه: اشترانکوه که به آلپ ایران نیز معروف است. این نام تنها به خاطر بلند بودن آن رویش گذاشته نشده است بلکه به دلیل شیب تند کوههایش و دره*های جوان و v شکل و یخچالهای طبیعی است. ارتفاع بلندترین قله آن سن بران ۴۱۵۰ متر است. اشترانکوه از مراکز کوهنوردی حرفه*ای در ایران است و سالیانه از سراسر کشور کوهنوردان زیادی به این منطقه می*آیند.

این عکس کوچک شده است برای مشاهده ی سایز اصلی کلیک کنید

۳- دره اسپر: منطقه زیبای دره اسپر که آبشار زیبایی نیز در آن وجود دارد.

۴- آبشار بیشه(پوران): در جنوب شهرستان دورود در فاصله ۳۵ کیلومتری آن قرار دارد. این آبشار یکی از بهترین جاذبه*های استان لرستان است که سالیانه افراد زیادی برای تعطیلات به ویژه از خوزستان به آنجا می*روند. علاوه بر آبشار مذکور، منطقه بیشه تفریحگاه*های طبیعی دیگری نیز دارد.

۵- آبشار تله زنگ: این آبشار با بلندای ۱۰۰ متر و پهنای ۴۰ متر در بین ده آبشار عریض دنیا قرار دارد[نیازمند منبع].

۶- دره نی گاه: دره*ای است در منطقه حفاظت شده اشتراکوه با طبیعتی بکر قرار دارد . مسیر دستیابی به این دره بکراز طریق مسیر امامزاده پیر عبدالله است که حدود 12 ساعت پیاده روی دارد.

۷- کوه پریز.

۸- کوه قارون. 9-زیارتگاه شاه پیروالی